1. elektronická lokálna mena

Život v takejto Bratislave je krajší a jednoduchší
(Lokálne noviny k Lokálnej mene, 11/2014, pripravil Peter Faltus)

Na otázku ako sa má, odpovedá, že pomaly. Vraj, keď si človek odžije svoje, vie, na čo sa treba sústrediť. Nenaháňa sa tak za zbytočnosťami a dokáže v sebe nájsť vnútorný pokoj aj v uponáhľanej dobe. Rozprávame sa s Ing. Igorom Hornákom, CSc., predsedom predstavenstva Factory 4 Solutions, a.s., spoločnosti ktorá z vlastnej iniciatívy a bezodplatne zabezpečuje technickú realizáciu elektronickej formy Živca v Bratislave.

 

P. Hornák, poďme si spolu zasnívať. Predstavte si, že elektronický Živec sa používa v Bratislave všade tam, kde by ste chceli. Ako to v takejto Bratislave vyzerá?
V takejto Bratislave to vyzerá veľmi príjemne :). Za elektronický Živec nakupujete v obchodoch, na internete, za Živec parkujete a platíte v mestskej doprave. Za elektronický Živec si taktiež môžete kúpiť lístok do kina alebo na džezové dni priamo z plagátu. Nestojíte v rade a lístok Vám príde do telefónu. Život v takejto Bratislave je krajší a jednoduchší.
 

Ako bude platba prebiehať pri štandardnom nákupe napríklad za potraviny v obchode?
Základným predpokladom je, že obchod aj zákazník sú vybavení mobilným telefónom (smartfónom). Ďalej, že si obaja stiahli aplikáciu a zriadili si účet s elektronickým Živcom. Obsluha v obchode vám štandardne vystaví daňový doklad a ďalej vystaví prostredníctvom mobilného telefónu elektronickú účtenku. Ak máte moderné telefóny s NFC, stačí ak ich k sebe priložíte. V prípade starších smartfónov si platbu môžete odovzdať prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadania kódu z elektronickej účtenky do mobilného telefónu. Ďalej už len veľmi jednoducho potvrdíte, že súhlasíte s platbou. Tá sa v zapätí odošle a zaúčtuje na živcový účet obchodu. Z pohľadu zákazníka je to platba veľmi podobná ako prostredníctvom platobnej karty. Dôležitým rozdielom je, že zákazník neodovzdáva obchodníkovi žiadne svoje údaje z karty, čím sa minimalizuje šanca ich zneužitia.
 

Čo musí spraviť prevádzkovateľ internetového obchodu na to, aby mohol akceptovať elektronicky Živec?
V zásade len zapojiť sa do systému Živca ako lokálnej meny, otvoriť si živcový účet na stránke Živice a na svojom internetovom obchode implementovať jednoduchú aplikáciu (podobne ako pri platbách paypal), aby e-shop vedel automaticky vystavovať elektronické účtenky na prijímanie živca. Zákazník si pri platbe už len odfotí QR kód alebo zadá číslo z elektronickej účtenky do aplikácie vo svojom telefóne.
 

Spomenuli ste aj parkovanie za elektronický Živec. Ako by prebiehala platba za takúto službu? Zaparkujete a odfotíte si na tabuli sprístupnený QR kód. Ten vás presmeruje na stránku, na ktorej si zvolíte ako dlho chcete parkovať, prípadne si prikúpite poistenie proti ukradnutiu a jednoduchým potvrdením odošlete elektronický Živec z vášho živcového účtu na účet prevádzkovateľa parkoviska. Nie je nutné mať na parkovisku žiadny automat. Ako by to vyzeralo pri platbe v mestskej doprave?
Veľmi podobne. Na zastávke alebo v autobuse si odfotíte QR kód, ktorý vás opäť presmeruje na stránku dopravného podniku a tam si vyberiete, akú tarifu chcete. Výhodou sú neobmedzené možnosti výberu cestovného, rôzne tarify, jeden prestup alebo viacero prestupov. Elektronický Živec, elektronické meny a elektronické spôsoby nákupu dávajú oveľa väčšie možnosti pre tarifné systémy.
 

Čo musím ako používateľ elektronického Živca spraviť preto, aby som si kúpil lístok na koncert priamo z plagátu?
Na plagáte si opäť odfotíte QR kód, na stránke si vyberiete napríklad dátum a sedadlo a zaplatíte. Lístok vám príde priamo do telefónu. Keď prídete priamo na koncert, preukážete sa týmto lístkom a organizátor ho vie skontrolovať prostredníctvom svojho mobilného zariadenia.
 

Komu by ešte by mohol byť elektronicky Živec v Bratislave byť nápomocný?
Veľmi by mohol pomôcť samotnému vedeniu mesta a mestských častí. Mesto by rado privítalo dobrovoľnícku prácu svojich obyvateľov. Ak by ste napríklad upratali park, pomáhali dôchodcom, prečo by ste sa nemohli ísť vzápätí zadarmo napríklad okúpať na mestské kúpalisko alebo mať voľný vstup do mestského divadla? Takúto formu odmeny by elektronická mena umožňovala. Živec vnímam ako komunitnú menu. Som presvedčený že komunita si nájde spôsob jeho využitia aj bez prílišných zásahov „zhora“.
 

Blížia sa komunálne voľby. Poďme si opäť zasnívať. Novozvolený primátor alebo starosta je nadšený myšlienkou elektronickej meny. Aké by mali byť jeho prvé kroky?
Napríklad by mohol vytvoriť zoznam služieb, ktoré mesto potrebuje a ktoré by jeho obyvatelia dokázali realizovať. Na takomto zozname by mohlo byť odpratanie skládky, občianske hliadky, sadenie zelene, atď. Ako druhý krok by mesto ponúklo možné odmeny za takto realizované služby. Tým by mohli byť napríklad rôzne zľavy v mestských zariadeniach alebo verejnej doprave. Za dôležite však z pohľadu primátora alebo starostu považujem už aj samotné prihlásenie sa k myšlienke lokálnej meny. Dôležitý je už len samotný odkaz. Som primátor tohto mesta, chcem budovať komunitu a využívam na to všetky dostupné prostriedky.
 

Kam by sa podľa vás mohol projekt elektronického Živca posunúť v priebehu jedného roka?
To je ťažko predpokladať. Je to experiment. Bolo by úžasné, ak by sa k myšlienke elektronickej komunitnej meny prihlásilo vedenie mesta alebo napríklad dopravný podnik alebo mestské zariadenia. Stačí však aj, ak sa do systému zapojí viacero „kamenných“ či internetových obchodov. Aj to elektronickému Živcu dáva veľké nádeje, že by sa jeho myšlienka mohla ďalej šíriť.
 

Čo by mohol elektronický Živec priniesť pre Bratislavu?
Možno trochu spokojnejších ľudí. O čo iné ide? Aby jednotlivec bol spokojnejší. V tej mase sú potom spokojní všetci, potom sa darí ekonomike, potom aj starosta je pekný, je menej depresie po uliciach, menej negatívnych dopadov, ako je užívanie drog, atď. Samozrejme, že to nie je samonosné. Že teraz príde elektronický Živec a všetko sa zmení. Je to však ďalšie semienko, ktoré môže komunitu posunúť vpred.
 

Aká je podľa vás budúcnosť mien? Kam by sa mohli meny resp. peniaze ako také vyvíjať?
To je ťažká otázka. Dôležité je do akej miery sa budú štáty miešať do tak intímnej veci ako sú peniaze. Peniaze by nemali patriť štátu. Štát by mal ponechať možnosť vytvárať peniaze na základe dôvery medzi ich emitentom a užívateľmi. Dôležité je odpovedať si aj na filozofické otázky života, ako napríklad odkiaľ sme a kam smerujeme. Z toho budú vyplývať aj ekonomické pohľady. Možno tak čiastočne dôjde k odmietnutiu štátu v jeho mocenskej a zaopatrovateľskej podobe. Možno vzniknú mestské komunity, kde sa bude dobre žiť a ktoré si svoje potreby vrátane tvorby peňazí dokážu zabezpečiť.
 

Prečo ste rozhodli do projektu Elektronického živca zapojiť?
Veľmi si vážime, čo robí Živica. Páči sa nám prístup združovania komunity. Ľudia čakajú, že všetko príde zhora, že všetko je dané. Akoby ich aktivita nemala zmysel. Činnosť Živice vymaňuje ľudí z bežného vnímania a z bežného kolotoča života...narodím sa, škola, hypotéka, deti, zamestnanie, atď. Život môže byť aj ďaleko krajší a intenzívnejší. Najmä ak ľudia začnú aktívne uvažovať a pozerať sa inými smermi. Ďalším dôvodom zapojenia sa je, že sa nám páčia projekty lokálnych mien, respektíve inovatívnych spôsobov výmen, ktoré je pre nás zaujímavé podporovať práve takýmito systémami. Páči sa nám otvorený svet. Sme firma, ktorá veľa využíva opensource riešenia a ktorá veľa do otvorených systémov aj prispieva. Elektronický Živec takisto považujeme za otvorený systém pre komunitu. Otvorený najmä v tom zmysle, že užívatelia si budú môcť k systému pridať ďalšie aplikácie, ako napr. objednávkové systémy, elektronické obchody, atď.
 

P. Hornák, poďme ešte naposledy snívať. Predstavte si, že vašej spoločnosti Factory 4 Solutions sa darí presne tak ako si predstavujete. Naplnili sa všetky vaše priania a túžby. Aká je takáto Factory 4 Solutions a čo všetko robí?
V zásade robí to, čo robí aj v súčasnosti. Robíme najmä customer software, čiže software pre zákazníkov, ktorým sa snažíme riešiť ich problémy. Napríklad sa jedná o automatizáciu produkcie, organizácie procesov alebo podporu bežných biznis činností. Samozrejme by nás tešilo, keby by sme raz prevádzkovali globálny platobný systém alebo podporovali možno 30 komunitných mien po celom svete. Neviem však, či by sme chceli narásť do nejakého kolosu. Veľmi si vážime vzťahy s kolegami a takú priamočiarosť a jednoduchosť realizácie projektov, ktorú v súčasnosti máme.
 

Čo by ste odporúčali obyvateľovom Bratislavy v roku 2015, keď bude elektronický Živec v prevádzke?
Podporte svoje mesto, podporte svoju komunitu, svojich lokálnych obchodníkov.
 

Aký by mal byť ich úplne prvý krok?
Stiahnite si do vašich telefónov aplikáciu a otvorte si účet prostredníctvom registrácie. Je to veľmi jednoduché a všetko bude vysvetlené na internete na stránkach Živice www.zivica.sk. Ďalej už stačí len nakupovať :)